Filmy akcji

Filmy akcji znane są na całym świecie. Gatunek ten odzwierciedla jedną z podstawowych opozycji sił dobra i zła, pomiędzy którymi zazwyczaj toczy się pełna napięcia walka. Ciekawe filmy akcji nie mają do zaoferowania tylko ciągłych wybuchów i pokaźnych strzelanin. Filmy te nierzadko przedstawiają pełne napięcia i intryg fabuły, porwania, czy walkę z niegodziwcami, które są podstawowymi elementami, bez których film akcji nie może nazywa się pełnoprawnym „akcyjniakiem”. Dowiedzmy się zatem, jakie niesztampowe i często ukryte perełki można znaleźć w gatunku filmów akcji.

 

Dlaczego filmy akcji są tak popularne?

Filmy akcji swoją popularnością dorównują innym gatunkom, takim jak Sci-Fi, Horror, Thriller i Komedie. Najpopularniejsze z nich to oczywiście filmy o superbohaterach, które dominują w kinach i biją rekordy popularności. Pomimo tego, w gatunku znajdziemy fajne filmy akcji, które nie są wysokobudżetowymi blockbusterami, wciąż racząc nas ciekawymi efektami specjalnymi, brutalnymi bohaterami i historią często przebijającą te z wielomilionowych produkcji.

Popularność filmów z tego gatunku wynika z ich zgrabnego łączenia wielu konwencji w mieszance obracającej się wokoło dynamicznych zwrotów akcji, ciekawych historii, często także i tych prostych, czy niesamowicie głębokich w swojej metaforyce, przyciągając tym samym miliony widzów na całym świecie. W tym gatunku każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście, najlepsze filmy akcji nie muszą być ściśle oparte na samej akcji. Może to być kosmiczna epopeja, czy zwykła przyziemna historia typowego Kowalskiego, która w dynamiczny sposób przeistacza się w podsycaną emocjami akcję. Przedstawmy zatem 5 najciekawszych filmów akcji, które są ukrytymi perełkami wartymi obejrzenia.

 

Alita: Battle Angel (2019)

Produkcja: USA / Argentyna / Kanada

Gatunek: Sci-Fi / Akcja

Reżyser: Robert Rodriguez

Scenarzysta: Laeta Kalogridis / James Cameron

Obsada: Rosa Salazar / Christoph Waltz / Jennifer Connelly / Mahershala Ali

Ocena Filmweb: 7,1

Ocena IMDb: 7,3

W czołówce najlepszych zagranicznych filmów akcji znajduje się film wybitnego reżysera i jeszcze bardziej wybitnego scenarzysty. Po swoim pierwszym „ojcu” Alita odziedziczyła sztywność, bezkompromisowość i krwiożerczość, a po drugim – epicką, barwną i dramatyczną historię.

Film oparty jest na mandze o tym samym tytule, więc do powyższej listy należy dodać spiętrzoną fabułę, pełne opisu detale świata przedstawionego, góry arsenału bojowego i kilkanaście postaci, z których każda jest w jakiś sposób ważna i wyróżnia się na tle innych. W Alita: Battle Angel każda osoba znajdzie coś dla siebie.

W 2563 roku doktor Ido, specjalizujący się w naprawie i ulepszaniu cyborgów, znajduje na złomowisku fragment ciała dziewczyny-cyborga. Lekarz przywrócił ją do pełnej sprawności i nazwał Alita – na cześć swojej zmarłej córki. Odrodzony cyborg odzyskuje przytomność i odkrywa, że nie pamięta nic poza swoimi umiejętnościami zabójcy. W postapokaliptycznych futurystycznych slumsach te umiejętności znajdują swoje zastosowanie, ponieważ Alita będzie miała okazję przetestować swoje ciało w akcji. Fabuła zadowoli pełnymi akcji cybernetycznymi walkami, niesamowitym światem oraz niezwykłym wątkiem romantycznym.

 

Cudzoziemiec (2017)

Produkcja: Wielka Brytania / Chiny / USA

Gatunek: Akcja / Thriller / Dramat

Reżyser: Martin Campbell

Scenarzysta: David Marconi / Peter Buchman

Obsada: Jackie Chan / Pierce Brosnan / Orla Brady

Ocena Filmweb: 6,8

Ocena IMDb: 7

Quan Ngoc Minh prowadzi chińską restaurację w Londynie. Jest sympatycznym i miłym mężczyznom w średnim wieku, a jego życie ciągnie się ku idealnej starości: jego biznes przynosi zarówno dochód, jak i duchową radość, ma ciepły kontakt z córką i z uśmiechem patrzy na przyszłość, jednakże do momentu. Uśmiech na twarzy protagonisty znika na zawsze, gdy jego własna córka pada ofiarą eksplozji na jego własnych oczach. Terroryści z IRA, walczący o niepodległość Irlandii wysłali swoją krwawą wiadomość do władz, ale Quan zamierza samodzielnie osądzić sprawców.

Filmy akcji powinny cechować się niebanalną fabułą, i tak jest w tym przypadku. Quan Ngoc Minh pamięta swoją przeszłość jako agent sił specjalnych, który przeszedł przez wojnę w Wietnamie, i udaje się prosto do wysokich rangą urzędników brytyjskich, aby dowiedzieć się, kim są terroryści. Łapówki, groźby, bójki i strzelaniny – Quan zamierza zdobyć nazwiska i skreślić je ze swojej listy, jedno po drugim, w imieniu swojej tragicznie zmarłej córki.

 

Baby Driver (2017)

Produkcja: Wielka Brytania / USA

Gatunek: Akcja / Komedia

Scenariusz i reżyseria: Edgar Wright

Obsada: Ansel Elgort / Kevin Spacey / Lily James

Ocena Filmweb: 7,1

Ocena IMDb: 7,6

Fajne filmy akcji o wybuchowej i ciekawej fabule? Baby Driver jest odpowiedzią na te poszukiwania. Kultowy już w stosunkowo niemałym gronie, film pełen adrenaliny, szybkości i energii wychodzącej z ekranu na pełnych obrotach. Nie tylko Fast & Furious wściekle manewrują swoimi maszynami. Baby Driver przedstawia historię nietuzinkowego kierowcy o ksywce Baby, którego rodzice, jak i on sam uczestniczyli w wypadku, którego był jedynym ocalałym.

Wypadek spowodował u kierowcy nieustanne dzwonienie w uszach. Z taką wadą słuchu łatwo oszaleć, ale i tutaj Baby pokazuje swoją kreatywność – nigdy nie opuszcza się ze słuchawkami, zagłuszając znienawidzone dzwonienie swoją ulubioną muzyką. Nawiasem mówiąc, muzyka odgrywa w Baby Driver ogromną rolę, praktycznie nie opuszcza publiczności i jest integralnym bohaterem całej opowieści.

Bohater wpada w tarapaty i jest zmuszony odpracować swój dług u szefa lokalnej mafii, pracując jako kierowca przy dużych napadach. Sam Baby nie jest entuzjastycznie nastawiony do takiego zawodu i chce szybko odbiec na szczęśliwą odległość z uroczą Deborą u swojego boku. Zgodnie z tradycjami najlepszych klasyków gangsterskich filmów akcji, dobroduszny Baby będzie musiał ścigać się na drodze do swojego odkupienia.

 

Tyler Rake: Ocalenie (2020)

Produkcja: USA

Gatunek: Akcja / Dramat

Reżyseria: Sam Hargrave

Scenarzysta: Joe Russo

W roli głównej: Chris Hemsworth

Ocena Filmweb: 6,4

Ocena IMDb: 6,8

Film opowiadający o Tylerze Rake’u – potężnym i zdawać by się mogło, niezniszczalnym najemniku, gotowym udać się do piekielnych miejsc na świecie, byle tylko wykonać swoje zadanie. Zadaniem tytułowego bohatera jest uratowanie syna indyjskiego barona narkotykowego. Chłopiec został porwany przez ludzi innego szefa przestępczego półświatka, którym Tyler musi dać sobie radę. Bohater ma na wykonanie zadanie 16 godzin.

Projekt Netflixa, jakim jest Tyler Rake wzburzył Internet. Sekret sukcesu tkwi w reżyserii i scenariuszu filmu – Sam Hargrave w 2020 rozpoczynał swoją przygodę na krześle reżysera, ale przed opracowaniem Tylera pracował jako kaskader i koordynator grup kaskaderów na planach filmowych. Główny element filmu, jakim jest akcja, została zauważalnie skonstruowana z czystej pasji, w wielkim stylu i miłości. Joe Russo także zdał swoje zadanie, fabuła nie jest zbytnio rozpraszająca, ma mało słabości, a postacie są dobrze i bogato rozpisane.

 

Guns Akimbo (2019)

Produkcja: Wielka Brytania / Nowa Zelandia / Niemcy

Gatunek: Akcja / Komedia

Reżyser i scenarzysta: Jason Lei Howden

Obsada: Daniel Radcliffe / Samara Weaving

Ocena Filmweb: 6,1

Ocena IMDb: 6,3

Historia Daniela Radcliffe’a nierozerwalnie złączona jest z jego rolą jako Harry Potter. Od ostatniej dekady Radcliffe diametralnie zmienił swój wizerunek, poważnie likwidując obraz swojej osoby w okularach i z charakterystyczną blizną na czole. W Guns Akimbo po raz kolejny udowadnia, że jego talent aktorski to coś znacznie więcej niż bycie czarodziejem.

Film przedstawia postać brodatego Brytyjczyka z… dokręconymi pistoletami. Prawdziwa broń bezpośrednio wkręcana śrubami w dłonie żywej osoby. Dlaczego? Jak przystało na prawdziwe filmy akcji, także w Guns Akimbo główny bohater walczy z siłami większymi, niż jest w stanie pojąć. Walcząc na arenach gangu Skizm, walczy on z nieznajomymi na śmierć i życie, a wszystko to streamingowane jest do sieci i oglądane przez miliony.

Oprócz tego musi uratować swoją dziewczynę z rąk niebezpiecznych gangsterów, zmieniając się z przyjaznego faceta o pacyfistycznym usposobieniu w prawdziwego psychopatę. Poza szaloną akcją i niezwykle oryginalnie wykonaną pracą kamery, film ma też czas na dyskusje dotyczącą moralności, a także dawkę szalonego humoru.

 

Fajne filmy akcji – ciekawe produkcje warte obejrzenia

Mamy nadzieję, że spodobał Ci się nasz wybór ciekawych, aczkolwiek nie tak głośnych produkcji z gatunku filmów akcji, które pomimo tego są w stanie zapewnić niezwykle satysfakcjonujący i soczysty seans. Wartka akcja, wybuchy, szczypta dramatu i komedii podsycone dobrą grą aktorską stworzą niezwykle udany seans.

Comments are closed.

No comments yet.

× Close