Filmy religijne

Na wielki ekran przeniesiono praktycznie każdy aspekt codzienności i życia ludzi. Nie można więc się dziwić, że znalazły tam też swoje miejsce filmy religijne, które na ekranach kinowych i telewizyjnych odtwarzają historię powstawania i trwania wiary – najczęściej chrześcijańskiej – oraz przybliżają sylwetki osób związanych z wiarą i kościołem. Produkcji tego typu jest naprawdę sporo, czemu nie można się dziwić, bo sama tematyka jest naprawdę szeroka. Film religijny to także zagadnienie delikatne, w grę bowiem wchodzą uczucia wielu osób wierzących, należy więc je realizować z odpowiednią wrażliwością. Które więc produkcje z długiej listy propozycji najlepiej obejrzeć? Jak wybrać te najlepsze, które wciąż zachwycają widzów?

Filmy o czasach dawnych

Gdy myśli się o filmach religijnych, to przede wszystkim do głowy przychodzą tytuły, które opowiadają o życiu Jezusa i o czasach, gdy chrześcijaństwo dopiero się rodziło. Ważnym filmem, który przeprowadza nas przez historię ostatnich chwil i śmierci Chrystusa, jest “Ostatnie kuszenie Jezusa”. Dzieło to ukazuje alternatywną historię, w której Jezus miał wybór, by zostać zwykłym człowiekiem. To jeden z najlepszych filmów religijnych, ze znanym nazwiskiem za sterami, wyreżyserował go bowiem Martin Scorsese. Omawiając najlepsze filmy religijne o życiu Jezusa, nie w sposób nie wspomnieć też o przełomowej “Pasji” Mela Gibsona, która wprowadziła realizm przedstawiania jego męki i śmierci na zupełnie nowy poziom. “Pasja” weszła na ekrany kin w 2004 roku i od razu zszokowała widzów – była też określana jako prowokacyjna. Historię Jezusa znajdziemy również w niezwykłym widowisku, jakim jest “Ben Hur” – wielokrotnie nagradzany film religijny o losach izraelskiego księcia, który na pustyni spotyka Jezusa.  Do tej kategorii należy także “Barabasz”, opowiadający historię męki Chrystusa z perspektywy uwolnionego przestępcy. Z kolei opowieści biblijne za swoje podstawy wzięły takie filmy religijne jak “Dziesięcioro przykazań” czy “Noe: wybrany przez Boga”. Są to współczesne adaptacje historii, które znane są z lekcji religii. Mamy także do czynienia z produkcjami opowiadającymi o losach pierwszych chrześcijan, przykładem czego jest *Quo vadis”, oparte na powieści Henryka Sienkiewicza. 

Filmy oparte na faktach

Powstały także liczne filmy religijne na faktach. Dotyczą one często historii ludzi kościoła i zaangażowanych w działania z nim związane. Będą więc to opowieści o losach księży i mnichów – tak jak jest w przypadku filmu “Brat słońce, siostra księżyc”. Produkcja ta przedstawia życie Franciszka z Asyżu i robi to w sposób iście baśniowy, czarując widza przyrodą. Ciekawą, wartą zobaczenia produkcją jest też dramat religijny Netfliksa “Dwóch papieży”, który przedstawia nietypową historię Benedykta XVI i papieża Franciszka. Na polskim podwórku ważnym tytułem jest “Boże Ciało” – oparta na faktach historia chłopaka, który udawał księdza. Był to także polski kandydat do Oscara. Na faktach oparte są więc najczęściej opowieści o postaciach związanych bezpośrednio z religią – świętych, męczenników, osób błogosławionych. Zdarza się, że poruszają one tematy kontrowersyjne, jak na przykład znany „Spotlight”, który opowiada o śledztwie w sprawie księży katolickich, którzy dopuścili się przestępstw na tle seksualnym. 

Inne spojrzenie na filmy religijne

Najlepsze filmy religijne to nie tylko opowieści o życiu i śmierci Jezusa, czy historie księży czy mnichów. Mogą one prezentować także odmienne spojrzenie na kwestie duchowości, a nawet stanowić tło dla innych historii, gdzie religia będzie tylko dodatkiem do tego, co dzieje się na ekranie. Takim filmem jest na przykład “Imię róży”, oparta na doskonałej powieści Umberto Eco historia morderstwa w benedyktyńskim klasztorze. Z kolei inna klasyczna pozycja – “Żywot Briana” od Monty Pythona – komedia o człowieku, który omyłkowo został wzięty za Chrystusa. Ciekawą pozycją jest także “Jesus Christ Superstar”, czyli musical o życiu Jezusa. Produkcję warto obejrzeć ze względu na formę nietypową dla tego rodzaju historii. Ciekawym przypadkiem jest także horror “Egzorcyzmy Emily Rose”, gdzie religia to pretekst do snucia mrocznej historii o opętanej dziewczynie, którą próbuje uratować ksiądz. W Polsce ciekawą, nieoczywistą propozycją filmu religijnemu jest dzieło Marka Koterskiego “Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, gdzie religia i postać Chrystusa jest wykorzystana jako alegoria zmagań z nałogiem alkoholowym.


Filmy religijne są więc bardzo szeroką i zróżnicowaną kategorią, w której znaleźć można zarówno przedstawienie życia i męki Chrystusa oraz żywoty biblijnych postaci, jak i produkcje oparte na faktach, które często przybliżają widzom losy księży, zakonników, postaci związanych z chrześcijaństwem, a nawet papieży. Religia często staje się także tłem dla fabularnych filmów, w których nie jest głównym tematem. Filmy religijne to często doskonałe produkcje, obsypywane nagrodami, które może obejrzeć każdy, nie tylko osoby wierzące. Jak widać także one mają swoją listę pozycji, które powinien zobaczyć każdy, kto choć trochę interesuje się tym zagadnieniem. 

Comments are closed.

No comments yet.

× Close