Filmy animowane

Filmy animowane obejmują znacznie więcej gatunków niż można sobie wyobrazić. Wielu dorosłych stereotypowo traktuje je jako bajki dla dzieci, ale ich tematyka bywa poważna, a w niektórych przypadkach nawet brutalna. Animacje tworzone są na całym świecie, gdzie widać ewidentne różnice między amerykańskimi baśniami Disneya i japońskim anime. Zmieniają się także techniki tworzenia – twórcy coraz częściej korzystają z grafiki trójwymiarowej. Które filmy animowane są uznawane za najlepsze?

Najlepsze filmy animowane Disneya oraz studia Pixar

Filmy animowane dla dzieci kojarzą się głównie ze słynnymi bajkami Disneya. Producent z czasem postawił również na studio Pixar, które zaczęło posługiwać się grafiką trójwymiarową. Niezależnie od techniki tworzenia animacji Disneyowi udało się stworzyć wiele arcydzieł, które oglądają nie tylko dzieci, ale również dorośli.

Król Lew

„Król Lew” to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna animacja w historii kina. Niemal każde dziecko w latach dziewięćdziesiątych musiało wybrać się na nią do kina, przez co film zarobił ponad miliard dolarów. W przypadku wielu dorosłych słynna scena z Mufasą do dzisiaj powoduje natychmiastowe łzawienie z oczu. Historia lwa o imieniu Simba jest przekazywana nowemu pokoleniu, gdzie w ogóle nie widać efektu zestarzenia. To piękna opowieść o poświęceniu dla rodziny, przyjaciół oraz swoich poddanych. Wielu doszukuje się w niej nawet porównań do Szekspira i jego „Hamleta”. Mądrość w niej zawarta powoduje, że to nie tylko wspaniały seans dla dzieci, ale również dla dorosłych.

 

W głowie się nie nie mieści

Filmy animowane powinny nie tylko dostarczać zabawy, ale też pełnić rolę edukacyjną. Idealne pod tym kątem jest „W głowie się nie mieści”. Studio Pixar wymyśliło tu wspaniały koncept, gdzie cała historia dzieje się w głowie głównej bohaterki o imieniu Riley. Przebywa w niej pięć postaci, które reprezentują jej różne emocje. Radość, strach, gniew, smutek oraz odraza nieustannie chcą przejąć władzę nad bohaterką. Dzieci mogą nauczyć się tutaj zasad funkcjonowania ludzkiego mózgu. Mogą prześledzić, co dzieje się w ich głowach, kiedy podejmują codzienne decyzje. To także wspaniała historia, w której nieustannie dochodzi do zwrotów akcji. Widzów powinny szczególnie rozśmieszyć reakcje „gniewu” oraz rozczulić rozmyślania „smutku”.

Toy Story 3

Pierwsze „Toy Story” było dziełem przełomowym dla Pixara. To pierwsze pełnometrażowy film animowany, gdzie zastosowano grafikę trójwymiarową. Film szybko odniósł sukces finansowy, przez co studio stało się światowym liderem, jeśli chodzi o rynek animacji. Co prawda najbardziej przełomowa była „jedynka”, ale za najlepszą uważa się „trójkę”. Jest to zdecydowanie najdojrzalsza odsłona serii, w której twórcy pomyśleli o nowych i starych fanach. Przez wszystkie lata wielu dorosłych zdążyło się związać z tytułowymi zabawkami. Historia kowboja Chudego i astronauty Buzza Astrala to duża część ich dzieciństwa. Twórcy postanowili pożegnać się bohaterami, gdzie zabawki wędrują do młodszych dzieci. W ten sposób historia zatacza koło a sam Andy musi w końcu dorosnąć.

Japońskie animacje, czyli ogromny rynek anime

Najlepsze filmy animowane bardzo często podchodzą z dalekiej Japonii. To właśnie tam wykształcił się rynek anime. Ze względu na inną kulturę są to całkiem inne animacje, które kojarzy na co dzień większość osób. Ich różnorodność gatunkowa jest ogromna, gdzie równie dobrze można znaleźć filmy akcji, fantastykę albo przejmujące romanse.

Księżnicza Mononoke

Studio Ghibli to prawdopodobnie najbardziej znany producent, jeśli chodzi o japońskie filmy animowane. Oprócz Isao Takahaty, czyli twórcy wspaniałego „Grobowca Świetlików” – warto wyróżnić Hayao Miyazakiego. To właśnie on stoi za sukcesem takich filmów jak „Księżniczka Mononoke” albo „Spirited Away”. Miyazaki w swoich animacjach tworzy wspaniałe światy przedstawione. Prezentują się nie tylko wspaniale pod względem wizualnym. To miejsca absolutnie wyjątkowe, gdzie pojawiają się oniryczne postaci i scenerie, jakby wzięte ze snów.

„Księżnicza Mononoke” opowiada o tajemniczej wiosce, która została przeklęta przed demona. Książę wioski wyrusza tu do boga zwierząt, żeby prosić o ratunek. Krytycy podkreślają przekaz środowiskowy, jaki płynie z tej historii. Miyazakiemu jak nikomu innemu udało się oddać potęgę oraz piękno przyrody. Na uwagę zasługuje również inny film autora, czyli „Spirited Away”, który został pierwszym anime uhonorowanym Oscarem.

 

Twoje Imię

Anime kojarzy się ludziom stereotypowo z walkami oraz krzyczeniem. Całkowitym przeciwieństwem tego jest „Twoje Imię”, które opowiada wzruszającą historię o miłości dwojga ludzi. Nie jest to jednak klasyczny i nudny romans. Film rozpoczyna się od sceny, gdzie dwójka bohaterów zamienia się ciałami. Nie dzieje się to jednak bez przyczyny. Okazuje się, że służy to ostrzeżeniu bohaterki o imieniu Mitsuha przed niebezpieczeństwem. Na horyzoncie pojawia się tajemnicza kometa. Dla fanów łzawych romansów jest to animacja obowiązkowa.

Najlepsze filmy animowane dla całej rodziny

Filmy animowane do wspólnych seansów rodzinnych nie muszą pochodzić od Disneya. Warto wyróżnić też dzieła Warner Bros albo Dreamworks. Warto poszukać też filmy twórców niezależnych, gdzie poleca się tytuły Tomma Morse’a oraz Rossa Stewarta.

Shrek

„Shrek” to jedna z najzabawniejszych animacji, jaka kiedykolwiek powstała. Historia tytułowego ogra i przybłąkanego Osła osadzona jest w świecie baśni, ale pod żadnym względem nie przypomina opowieści Andersena albo braci Grimm. Twórcy bawią się tutaj znanymi schematami i przedstawiają znane postaci w zupełnie nowym świetle. Wiele tekstów przeszło tu do historii i jest używanych na stałe w potocznym języku. Dreamworks nie zapomniał tu jednak o angażującej historii, gdzie końcowe sceny mogą powodować wzruszenie. „Shrek” znany jest również z użytych piosenek, gdzie kreatywnie wykorzystano muzykę Smash Mouth, Counting Crows albo Rufusa Wainwrighta.

Lego Przygoda

Świetną komedią dla całej rodziny będzie również „Lego Przygoda”. Twórcy z Warner Bros zapożyczają tutaj znane postaci z gier, komiksów albo innych filmów animowanych. „Lego Przygoda” opowiada o Emmecie, czyli przeciętnej minifigurce stworzonej z plastiku. Przez zbieg okoliczności została ona wybrana do ocalenia świata. Film świetnie łączy tutaj komedię sytuacyjną z kinem akcji, przez co każda scena dostarcza mnóstwa zabawy. „Lego Przygoda” to przy okazji świetny hołd dla klocków, do których wracają przecież również dorośli. W ten sposób film bawi niezależnie od wieku, gdzie mogą przypomnieć się czasy dzieciństwa.

Spider-Man Uniwersum

Filmy animowane bardzo często wzorowane są na komikach. Zazwyczaj są one znacznie słabsze od pierwowzorów i są nastawione na masowego odbiorcę. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku „Spider-Man Uniwersum”. Film pod pewnymi względami przebija nawet komiks, gdzie historia jest bardziej dynamiczna i angażująca. Fabuła skupia się tu na początkach słynnego człowieka-pająka, w której pojawia się złowieszczy Kingpin. Obłędna grafika powoduje, że starcia z przeciwnikami to wspaniałe widowisko dla całej rodziny. Zdaniem wielu osób to najlepsza ekranizacja Spider-Mana w historii, co potwierdzają oceny na wielu znanych portalach.

Comments are closed.

No comments yet.

× Close