Gra o Tron

By Seriale

Gra o Tron to amerykański serial stworzony na zlecenie stacji HBO. Jest adaptacją epickiego już cyklu powieści „Pieśń lodu i ognia”, autorstwa George’a R.R. Martina. Seria w ostatnich latach zyskała ogromną popularność. Uznawana jest za jedną z najlepszych historii gatunku fantasy.

Akcja serialu rozgrywa się w fikcyjnym świecie – Westeros. Kontynent podzielony jest na Siedem Królestw, w których władzę sprawują wpływowe i znaczące rody. Najważniejsze z nich to Lanisterowie, rządzący w stolicy, czyli Królewskiej Przystani oraz Starkowie, którzy dzierżą władzę nad większością Północy. Ogromne znaczenie dla całej fabuły mają również Targaryenowie. Niegdyś potężny ród, teraz niemal całkowicie zgładzony i skazany na wygnanie z Westeros.

Historia rozpoczyna się od ważnego wydarzenia, jakim jest przyjazd na Północ, króla Siedmiu Królestw –  Roberta Baratheona. Władca odwiedza Winterfell, które jest główną siedzibą rodu Starków. Prosi, by Ned Stark, dawny przyjaciel z młodości, został jego nowym Namiestnikiem. Decyzja o przyjęciu stanowiska zaważy na dalszych losach bohaterów, a jej następstwa będą kluczowe dla całej fabuły.

Serial ukazuje zręczną potyczkę, zarówno taką poprzez fizyczną walkę, ale również utarczki słowne, a często nawet spiskowanie. Gra o Tron przedstawia zajadłą walkę o władzę poszczególnych rodów, której symbolem jest Żelazny Tron. Ten kto zasiądzie na nim, będzie władał całym Westeros.

Last modified: 26 sierpnia 2023

Comments are closed.

No comments yet.

× Close