Filmy katastroficzne

Filmy katastroficzne są pełne klęsk żywiołowych, kataklizmów czy obrazów końca świata. Zwykle trzymają w napięciu do ostatniej minuty i wywołują wiele emocji. Bardzo często w takich filmach głównym powodem tragedii okazuje niszczycielskie działanie ludzkości na przestrzeni lat, które doprowadza do nieodwracalnych skutków na globie. Zwolenników tego rodzaju kina nie brakuje, a niektóre z filmów katastroficznych otrzymują miano kultowych. Oto kilka produkcji, które warto zobaczyć.

Armageddon (1998)

„Armageddon”, który wyreżyserował Michael Bay, to film katastroficzny z gwiazdorską obsadą. Fabuła skupia się na powstrzymaniu przez pracowników NASA ogromnej asteroidy, która może zgładzić ludzkość. Główny plan ratunkowy zakłada rozbicie asteroidy ładunkiem nuklearnym, by ominęła Ziemię. Do wywiercenia otworu w asteroidzie wybrano specjalistę od odwiertów naftowych, którego gra Bruce Willis. On zaś ustanawia własną zaufaną ekipę do pomocy, której członków zagrali Ben Affleck i Liv Tyler. Ścieżka dźwiękowa filmu to singiel „I Don’t Want to Miss a Thing” zespołu Aerosmith, który stał się kasowym hitem na światową skalę.

Góra Dantego (1997)

Osobom, które lubią katastroficzne filmy, śmiało też można polecić „Górę Dantego” w reżyserii Rogera Donaldsona, gdzie główną rolę odegrał Pierce Brosnan. Motywem przewodnim filmu jest przebudzony wulkan, przed którego wybuchem ostrzega badacz próbujący się uporać ze śmiercią swojej żony. Tradycyjnie nikt nie traktuje jego uwag na poważnie, dopóki nie dochodzi do tragedii. Zwolennicy filmu chwalą go za nienaganne aktorstwo i bardzo dobre, jak na ówczesne lata, efekty specjalne.

Titanic (1997)

Trudno znaleźć kogoś, kto nie widział lub przynajmniej nie słyszał o filmie „Titanic” reżyserii Jamesa Camerona, w którym główne role odegrali Leonardo DiCaprio i Kate Winslet. Tego melodramatu nie sposób pominąć w kategorii najlepsze filmy katastroficzne – opowiada historię opartą na prawdziwych wydarzeniach z 1912 roku, kiedy to największy wycieczkowiec świata po zderzeniu z górą lodową zatonął w wodach Atlantyku. Tragizm ujęty na filmie i wzruszająca historia głównych bohaterów sprawiły, że „Titanic” pojawił się w czołówce najbardziej kasowych produkcji w historii kina. Ten katastroficzny film zdobył w dodatku 11 Oscarów, w tym za najlepszą oryginalną piosnkę filmową – „My Heart Will Go On” wykonaną przez Celine Dion.

Pojutrze (2004)

„Pojutrze” to film katastroficzny wyreżyserowany przez Rolanda Emmericha, który opowiada o gwałtownie postępujących zmianach klimatycznych na całej kuli ziemskiej, z powodu nagłego oderwania się wielkiego fragmentu lodowca. Główne role w tej produkcji odegrali Dennis Quaid i Jake Gyllenhaal. Film wyróżniają przede wszystkim wysokobudżetowe efekty specjalne, które wówczas wywoływały u widzów spore wrażenie. Wzrusza też zacięcie ojca, by ocalić syna przed zamarznięciem.

2012 (2009)

Trudno nie ująć filmu „2012” w kategorii katastroficzne filmy. Produkcja w reżyserii Rolanda Emmericha to film symboliczny, nawiązujący do spodziewanego przez wielu końca świata, który miał nastąpić w 2012 roku. Głównym motywem w filmie są silne trzęsienia ziemi, naruszające skorupę ziemską, która w końcu się rozdziela. Na ekranie można zobaczyć wiele widowiskowych efektów specjalnych, a główną rolę zagrał John Cusack.

Niemożłiwe (2012)

Produkcja  „Niemożliwe” w reżyserii J.A. Bayona z całą pewnością zalicza się do kategorii najlepsze filmy katastroficzne. Inspiracją dla fabuły była historia rodziny, która przeżyła atak tsunami w Tajlandii w 2004 roku – tragedię tę określono jednym z największych kataklizmów obecnych czasów. Przewodnią rolę wspaniale odegrała Naomi Watts, która otrzymała nominację do Oscara za najlepszą główną rolę. Doskonale też zaprezentował się młody Tom Holland, wzruszając i potęgując tragizm całej sytuacji.

Pompeje (2014)

Chociaż „Pompeje” w reżyserii Paula W. S. Andersona to w dużej mierze dramat historyczny, to nadal można go włączyć do listy przedstawiającej filmy katastroficzne. Akcja dzieje się w starożytnym Rzymie, w czasach rozkwitu tytułowego miasta. Głównym bohaterem jest niewolnik i gladiator zakochany w kobiecie przeinaczonej komu innemu. Jednak największy tragizm rozpoczyna się, kiedy pobliski Wezuwiusz wybucha, uwalniając śmiercionośną lawę. Chociaż wielu nie zachwala filmu, to nie można mu odmówić wzruszającego i tragicznego zakończenia, skłaniającego do rozmyślań o prawdziwych wydarzeniach tego zgładzonego przez żywioł miasta.

San Andreas (2015)

Fanom widowiskowych filmów katastroficznych z czystym sumieniem można polecić „San Andreas” w reżyserii Brada Peytona. Fabuła produkcji kręci się wokół tytułowego San Andreas w Kalifornii, gdzie dochodzi do przesunięcia się uskoku. Wynikiem tego rozpoczyna się ogromne trzęsienie ziemi, a skutkiem tego dochodzi do szeregu katastroficznych zniszczeń. Główny bohater, w którego wcielił się Dwayne Johnson, próbuje wraz z byłą żoną ocalić jedyną córkę przed śmiercią. Chociaż film jest dość przewidywalny, to jego efekty specjalne są oceniane bardzo wysoko.

Żywioł. Deepwater horizon (2016)

„Żywioł. Deepwater horizon” to produkcja, która bez wątpienia powinna się znaleźć w gronie określanym jako najlepsze filmy katastroficzne. Wyreżyserowana przez Petera Berga fabuła opowiada o ogromnej platformie wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej, która z powodu awarii ulega silnej eksplozji. Dramatyzm pracowników platformy pogłębia dodatkowo sztorm, a służby ratownicze nie są w stanie dotrzeć na pomoc. Główny bohater filmu, grany przez Marka Whalberga, postanawia za wszelką cenę ocalić towarzyszy. Film jest upamiętnieniem prawdziwych wydarzeń, które określono jako największą katastrofę ekologiczną, a produkcja otrzymała aż 8 nominacji do Oscara.

Comments are closed.

No comments yet.

× Close