Polskie seriale

Wiele osób przyznaje, że uwielbia oglądać seriale. Kibicowanie ulubionym bohaterom, oczekiwanie z niecierpliwością na kolejny odcinek lub sezon – któż z nas tego nie przeżywał? Mimo ogromnej ilości zagranicznych produkcji, warto sięgnąć także po seriale polskie. Mamy ich naprawdę niemało, a duża część jest godna uwagi. Które z nich powinien znać każdy?

Wataha

Ogromną popularnością cieszą się przede wszystkim polskie seriale kryminalne i thrillery. Jednym z najlepszych jest „Wataha”, która może pochwalić się już trzema sezonami. Akcja serialu rozgrywa się w skrywających wiele tajemnic Bieszczadach. Główny bohater, kapitan Wiktor Rebrow (Leszek Lichota) stara się rozwiązać zagadkę związaną z zamachem bombowym, przez który stracili życie jego koledzy pracujący w Straży Granicznej i ukochana Ewa. Sprawą zajmuje się też prokurator Dobosz (Aleksandra Popławska). „Wataha” to niezwykle wciągający serial, z intrygującymi wątkami i nietuzinkowymi postaciami. Całości dopełnia mroczny i niepokojący bieszczadzki klimat.

Czas honoru

W Polsce nie brakuje również produkcji wojennych, nawiązujących do burzliwej historii naszego kraju. Słynny polski serial, którego akcja dzieje się podczas II wojny światowej to „Czas honoru”. Doczekał się on już sześciu sezonów i otrzymał wiele nagród oraz nominacji. Opowiada o losach „cichociemnych”, młodych oficerów, skoczków, którzy zostali zrzuceni na teren zajętej Polski. W serialu wystąpiła plejada gwiazd, między innymi Maciej Zakościelny, Antoni Pawlicki, Jakub Wesołowski, Jan Wieczorkowski, Magdalena Różczka i inni. To wielowątkowa opowieść o odwadze, walce o wolną ojczyznę, determinacji, ale i relacjach międzyludzkich, które rozwijały się mimo wojennej zawieruchy.

Belfer

Liczne seriale polskie emitowane są przez stację Canal+. Jednym z nich jest dwusezonowy „Belfer”, opowiadający o nauczycielu języka polskiego, Pawle Zawadzkim (Maciej Stuhr), który próbuje na własną rękę rozwiązywać kryminalne zagadki. Pierwszą z nich jest zagadkowa śmierć wzorowej uczennicy liceum. Kto i dlaczego pozbawił ją życia?

„Belfer” to serial, od którego bardzo ciężko się oderwać. Jego ogromną zaletą jest też nieprzewidywalność. Podejrzanych mamy wielu i właściwie w każdym odcinku wydaje nam się, że to jednak inna osoba niż myśleliśmy dotychczas. Warto obejrzeć ten serial również ze względu na świetną grę aktorską.

PitBull

Wymieniając najlepsze seriale polskie, nie można zapomnieć o „PitBullu”, którego wyreżyserował między innymi Patryk Vega. To sensacyjna produkcja stworzona na podstawie filmu o tym samym tytule. Pokazuje ona pracę warszawskich policjantów z wydziału zabójstw. Twórcy bazowali na prawdziwych kryminalnych zagadkach, które miały miejsce w Polsce. Serial niejako obnaża policję, pokazuje wady zarówno jej, jak i całego systemu. „PitBulla” warto obejrzeć również ze względu na udział wielu cenionych aktorów, np. Marcina Dorocińskiego, Andrzeja Grabowskiego, Pawła Królikowskiego, czy Weroniki Rosati.

Alternatywy 4

Kultowe polskie seriale telewizyjne powstawały również w ubiegłym wieku. Uznanie widzów zdobył między innymi komediowy serial „Alternatywy 4”. To ponadczasowa produkcja, po którą sięgają chętnie także współcześni odbiorcy. Serial opowiada o losach mieszkańców świeżo wybudowanego warszawskiego bloku. Reprezentują oni różne grupy społeczne i borykają się z rozmaitymi problemami. Doskonale pokazuje życie Polaków w trudnych czasach PRL-u, a jednocześnie potrafi rozśmieszyć widzów do łez. Zagrało tu wielu znanych aktorów, między innymi Roman Wilhelmi, Janusz Gajos, Jerzy Kryszak, Witold Pyrkosz, Bożena Dykiel.

Ranczo

Seriale polskie cieszą się wśród nas tak dużą popularnością, bowiem świetnie obrazują rzeczywistość, w której żyjemy. Jedną z takich produkcji jest „Ranczo”, komedia obyczajowa, która doczekała się aż dziesięciu sezonów (początkowo planowano zaledwie cztery). Akcja serialu rozgrywa się na Podlasiu, w fikcyjnej wiosce Wilkowyje. Przybywa tam młoda Amerykanka polskiego pochodzenia, Lucy Wilska (Ilona Ostrowska) i zmienia życie lokalnej społeczności.

„Ranczo” to wielowątkowa opowieść ukazująca życie mieszkańców konserwatywnej wsi. Fabuła kręci się między innymi wokół odwiecznego konfliktu wójta i proboszcza (Cezary Żak), którzy na dodatek są bliźniakami. Serial świetnie oddaje polskie realia, a przy tym bawi i wzrusza.

Skazana

Stosunkowo niedawno seriale polskie zyskały do swojego grona kolejną świetną produkcję. „Skazana” to oparta na faktach opowieść o Alicji Mazur (Agata Kulesza), sędzinie niesłusznie oskarżonej o zabójstwo. Kobieta do niedawna surowo karała przestępców, zwłaszcza kobiety, a teraz z wieloma z nich ma okazję spotkać się w celi. Serial pokazuje realia panujące w polskich więzieniach, pracę służb więziennych, niebezpieczne intrygi i codzienną walkę o przetrwanie osadzonych. Mówi także o tym, że należy uważać, komu decydujemy się zaufać, bo może nas to naprawdę słono kosztować. To bardzo wciągająca produkcja, zaskakująca licznymi zwrotami akcji. Planowany jest już drugi sezon.

Comments are closed.

No comments yet.

× Close