Seriale

 

Sposób w jaki spędzamy wolny czas nieustannie się zmienia – oczywiście wszystko zależy od pogody, czasu i dostępności atrakcji. Błyskawiczny rozwój sieci streamingowych i telewizji na żądanie, pozwolił praktycznie każdemu z nas zanurzyć się w świecie seriali. Czasami obejrzenie zbyt długiego filmu zniechęca, ale seriale? Czemu nie, jest to świetny sposób na spędzenie wieczoru przed TV. Obecnie masowo konsumujemy seriale, jednak które z dostępnych na rynku są najlepsze?

Najlepsze seriale

Fakt, że ludzie na całym świecie fanatycznie pochłaniają kolejne treści, ukształtował czynnik napędowy, który kształtuje sposób w jaki formowana jest rozrywka. Pojawia się wiele seriali i programów, które mniej lub bardziej zasługują na uwagę. Nowy serial do obejrzenia, często wybieramy a podstawie oceny innych widzów. W najsłynniejszym rankingu seriali IMDb, w pierwszej 50. znaleźć można takie tytuły jak: „The Walking Dead”, „Wikingowie”, „Gra o tron”, „Breaking Bad”, „Rodzina Soprano”, „Dexter”, „Shameless” czy „South Park”. Każdy z tych seriali, poza wysoką notą, która pozwala uplasować się tak wysoko, ma także uzbierane około 500 tys. głosów. Takie zainteresowanie pozwala sądzić, że mogą być to naprawdę dobre seriale.

Z tej listy top seriale to zdecydowanie „Gra o Tron” i „Breaking Bad”, które zbierając po 2 miliony głosów, jednocześnie znajdują się na odpowiednio 20 i 34 pozycji. Wiemy, że serial jest naprawdę dobry, gdy z niecierpliwością czekamy na kolejne odcinki z tygodnia na tydzień, czy nowe sezony, a w przypadku tych seriali dokładnie tak było.

Gra o Tron

Jest to serial opierający się na bestsellerowej serii książek autorstwa George’a R.R. Martina. Fantastyka w czystej postaci uwzględniająca wszelkie polityczne machinacje, królewskie intrygi i apokaliptyczne postawy. Dziewięć szlacheckich rodzin walczy o kontrolę nad ziemiami Westeros, podczas gdy pradawny wróg powraca po czasie w uśpieniu przez tysiąclecia. Przez cały czas trwania serii tkwimy w niepewności i napięciu, jest to całkowicie wciągający świat, w którym wszystko może się zdarzyć, każdy może zginąć, a każdy nowy plot twist czy nagłe zawieszenie w akcji sprawia, że nie można się doczekać, co będzie dalej.

Serial ma aż 8 sezonów, to 73 odcinki. Ponad 120 zdobytych nagród mówi samo za siebie. Z pewnością jest to serial, który spodoba się każdemu, nie tylko fanom fantastyki.

Breaking Bad

Breaking Bad to perfekcyjnie dopracowany serial, w którym każdy sezon wydaje się zarówno szczelnie zamkniętą jednostką opowieści, jak i częścią większej całości. Przez cały czas trzyma w napięciu i sprawia, że niejednokrotnie zapiera dech w piersiach – zupełnie jak na kolejce górskiej, głównie dzięki dramatowi postaci, ale także poprzez zbrodnie i karę. Walter White, niedoceniany nauczyciel chemii, który został królem narkotyków. Bohater, gdy dowiaduje się, że choruje na nieuleczalnego raka, szuka sposobu jak zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę. Najprostszy sposób to produkcja i sprzedaż metamfetaminy.

Każdy widz tej produkcji przeżył emocjonalny maraton. Arcydzieło długoformatowego opowiadania, to seria, która zmienia bieg za każdym razem, gdy myślimy, że już wszystko opanowane. Nikczemne ludzkie zachowanie i dalekosiężne skutki złych czynów powodują wiele przeskoków w fabule całej serii.

The Walking Dead

Od samego początku serial ten zbiera imponujące oceny, głównie wśród młodych widzów. Pojawienie się makabrycznych zombie zdecydowanie wygryzło ówczesną modę na wampiry i trend ten przeważał przez ponad dekadę, ponieważ pojawiło się aż 11 sezonów The Walking Dead. Produkcja ta udowadnia, że nie tylko seriale młodzieżowe poruszają tematykę zombie.

Główny bohater, zastępca szeryfa Rick Grimes, budzi się ze śpiączki i dowiaduje się, że świat legł w gruzach oraz został opanowany przez zombie. Jego misją staje się poprowadzenie grupy ocalałych, by przeżyć. Głównie wątki przez serial to apokalipsa, przetrwanie, ryzyko i nieustanna walka.

Waleczni bohaterowie – Wikingowie i Spartakus

Jeżeli zależy nam by przenieść się do dawnego świata, pełnego walecznych bohaterów, zdecydowanie są to seriale historyczne z którymi warto się zapoznać. Oparte na znanych w historii opowieściach i legendach.

 

Serial Wikingowie przenosi nas do brutalnego i tajemniczego świata, gdzie poznajemy Ragnara Lodbroka, wikinga-wojownika i farmera, który pragnie odkrywać i zdobywać odległe wybrzeże oceanu. Nie można mu odmówić, że w swoim świecie jest to największy bohater, który dzięki swojej waleczności staje się królem plemion Wikingów. Ragnar to nie tylko nieustraszony wojownik, ale także ucieleśnienie nordyckich tradycji oddania bogom. Legenda głosi, że był bezpośrednim potomkiem Odyna, boga wojny i wojowników.

Spartacus to bohater, który mimo, że został skazany na niewolę i śmierć, dzięki swojej sile zostaje przywódcą zjednoczonej armii niewolników. Serial inspirowany jest i przedstawia życie Spartakusa, trackiego gladiatora. Jest to historia buntu przeciwko Rzymianom. Wbrew staraniom władcy – Spartakus okazuje się potężnym gladiatorem, staje się ulubieńcem tłumu, dzięki czemu unika kary śmierci. W kolejnych sezonach ukazane zostają zdrady i machinacje rzymskiego życia, a wątki te przeplatane są opowieścią o heroicznym dążeniu do zemsty.

Starsze seriale, które należy nadrobić

Nie tylko wśród filmów można zrobić listę tytułów, które trzeba w życiu zobaczyć, seriale też zasługują na coś takiego. Z długiej listy, można wybrać super seriale, które naprawdę zasługują na uwagę nawet po dłuższym czasie.

Rodzina Soprano

 

Szef mafii z New Jersey, Tony Soprano, na swoje barki bierze zdecydowanie za dużo. Na co dzień zajmuje się osobistymi i zawodowymi problemami w swoim życiu domowym i biznesowym. Wszystkie problemy wpływają na jego stan psychiczny, co prowadzi go do poszukiwania profesjonalnej porady psychiatrycznej.

Serial przedstawia życie mafii z perspektywy jej bossa. Jego szczere rozmowy z terapeutą ukazują szerszą perspektywę na różne aspekty. Chwile czarnej komedii przeplatają się z agresywnym dramatem, czasami z ekstremalną przemocą.

Przez 6 sezonów, łącznie 86 odcinków, poziom utrzymywany jest na najwyższym poziomie. Cały czas atmosfera oglądanych scen sprawia, że stają się one niezapomniane, a rozwój postaci na przestrzeni całej serii jest w najlepszym wydaniu.

Lost: Zagubieni

Lot 815 z Sydney do Los Angeles. Samolot rozbija się na nikomu nieznanej i tajemniczej wyspie, która jedynie z pozoru wydaje się bezludna. Serial przedstawia losy 48 bohaterów, którzy ocaleli w katastrofie. Jednak ocalenie to nie wszystko – trzeba jeszcze przetrwać na tropikalnej wyspie, aby to osiągnąć muszą ze sobą współpracować.

Historia została zamknięta w 6 sezonach. Podczas oglądania poznajemy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość pasażerów, którzy przeżyli. Wszystkie linie czasowe oraz losy bohaterów są niezwykle ze sobą splecione, co tylko pokazuje jak wiele tajemnic kryje się nie tylko na wyspie, ale i w samych bohaterach.

Skazany na śmierć

Pozostając w tematyce uwięzionych bohaterów, warto zwrócić uwagę także na serial „Skazany na śmierć”. Tym razem jest to więzienie Fox River, a bohaterami są bracia. Starszy z nich, w wyniku spisku politycznego, zostaje skazany na śmierć i umieszczony w celi śmierci. Z pomocą przychodzi młodszy brat (Michael), który więzienie zna jak własną kieszeń.

Michael umieszcza na swoim ciele plan więzienia, a następnie robi wszystko by wylądować w celi obok swojego brata. Ostatecznie zostaje skazany i tuż po uwięzieniu rozpoczyna realizację swojego skomplikowanego planu.

 

Dexter

Dexter Morgan, główny bohater serialu opartego na powieści Jeffa Lindsaya, jest za dnia analitykiem w departamencie policji, a nocą seryjnym mordercą. Bystry, przystojny i zdecydowanie z poczuciem humoru Dexter całe dnie spędza na rozwiązywaniu skomplikowanych przestępstw, po to by po nocach je samemu popełniać. Żyje według ścisłego kodeksu honoru, który jest zarówno jego zbawczą łaską, jak i brzemieniem. Jest rozdarty między śmiercionośnym przymusem, a pragnieniem prawdziwego szczęścia, to bohater w głębokim konflikcie ze światem i samym sobą.

Serial genialnie przedstawia skomplikowaną postać Dextera, który z jednej strony jest sympatycznym i prawym obywatelem, z drugiej bezwzględnym mordercą winnych przestępców, którzy wymykają się wymiarowi sprawiedliwości. Wszystkie sezony naszpikowane są zawiłymi psychologicznymi zwrotami akcji, co sprawia, że widowisko naprawdę wciąga.

Dr House

Pozostając w temacie skomplikowanych postaci – doktor Gregory House. Antyspołeczny indywidualista, który specjalizuje się w medycynie diagnostycznej, robi wszystko, aby rozwiązać zagadkowe przypadki, które pojawiają się na jego drodze, korzystając ze swojego zespołu lekarzy i sprytu.

Serial skupiony jest przede wszystkim na postaci doktora House’a, jednak w każdym odcinku – a jest ich 177 – obserwujemy coraz to ciekawsze przypadki medyczne, które dla wielu lekarzy pozostały by zagadką. Fabuła głównie skupia się na uzależnieniu House’a od środków przeciwbólowych, które zażywa przez ból wywołany zawałem mięśnia w nodze – przez co chodzi także o lasce, co jest jednym ze znaków rozpoznawczych.

Postać doktora House’a silnie nawiązuje do Sherlocka Holmesa – można to zaobserwować przez cały serial, głównie w aroganckiej postawie House’a, nieustannej analizie psychologicznej ludzi go otaczających czy wybitnej inteligencji i umiejętności powiązywania faktów ze sobą.

Californication

Hank Moody – następny specyficzny bohater, pojawiający się w serialu Californication. Narcystyczny pisarz, który nienawidzi siebie próbuje pokonać swoją niemoc twórczą, jednocześnie chcąc ratować trudne relacje z córką, ale na drodze stają mu uzależnienia od: narkotyków, alkoholu i pięknych kobiet.

Serial skupia się na skomplikowanych relacjach międzyludzkich – pomiędzy Hankiem, jego byłą dziewczyną Karen, ich córką, obecnym partnerem Karen, a także jego agentem oraz nowo poznanymi kobietami, dzięki którym serial obfituje w wiele scen erotycznych.

Homeland

Sierżant piechoty morskiej Nicholas Brody jest zarówno odznaczonym bohaterem, jak i poważnym zagrożeniem terrorystycznym. Agentka CIA Carrie Mathison jest najlepsza w swojej dziedzinie, mimo że cierpi na zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Serial skupia się na tych dwóch złożonych postaciach, które mają skomplikowaną relację. Jest ona zbudowana na kłamstwach, podejrzeniach i pożądaniu.

Serial zdobył ponad 30 nagród na różnych festiwalach. Przez wielu uważany jest za wybitny serial dramatyczny.

Nowości szybko zdobywające widzów

Nie tylko dawniej „było lepiej”. Współczesne, fajne seriale zdecydowanie potrafią w krótkim czasie zdobyć wielu fanów. Aktualnie twórcy częściej wybierają formę miniserialu, zamiast wielosezonowych produkcji. Fenomenami z ostatnich lat z pewnością są seriale takie jak „Czarnobyl” czy „Dom z papieru”.

Czarnobyl

Wypadek jądrowy, Katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej czy po prostu Katastrofa w Czarnobylu to największa katastrofa przemysłowa w XX wieku spowodowana przez błąd ludzki. Serial opiera się historycznych wydarzeniach, które miały miejsce na terenie ZSRR w kwietniu 1986 roku.

W tym krótkim serialu możemy śledzić losy mieszkańców Prypeci, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku wypadku. W pierwszej reakcji, mieszkańcy próbowali powstrzymać katastrofę, będąc jednocześnie nieświadomi z ryzyka na jakie się narażają.

Dom z papieru

Jak ukraść 2 miliardy euro i nie dać się złapać? Wystarczy zebrać ludzi, który nie mają nic do stracenia. Jest to historia doskonałego i niezwykle doprecyzowanego rabunku w historii Hiszpanii. Ośmioro przestępców, kierowanych przez genialnego „Profesora” napada na mennicę narodową.

Pięć miesięcy odosobnienia, zapamiętywania każdego kroku, każdego szczegółu, każdego prawdopodobieństwa, kończy się jedenastoma dniami w zamkniętej mennicy. Budynek otoczony jest przez siły policyjne, a w środku znajduje się wielu zakładników.

Narcos

Serial jest spojrzeniem na kryminalne wyczyny kolumbijskiego barona narkotykowego Pabla Escobara, a także wielu innych narkotykowych królów, którzy przez lata nękali kraj. Bazuje na prawdziwej historii rozwoju i rozprzestrzeniania się karteli narkotykowych kokainowych na całym świecie oraz towarzyszących im wysiłków organów ścigania, aby stawić im czoła w brutalnym, krwawym konflikcie.

Historia koncentruje się wokół słynnego kolumbijskiego króla kokainy Pabla Escobara i Steve’a Murphy’ego, agenta DEA wysłanego do Kolumbii z amerykańską misją, aby go schwytać i ostatecznie się go pozbyć.

Fascynacja kryminałami

Od zawsze zainteresowanie kryminałami było duże w każdej grupie wiekowej, jednak w ostatnich latach wskoczyło na jeszcze wyższy poziom. W wyniku tego pojawia się coraz więcej powieści, filmów oraz seriali o tematyce kryminalnej. Jakie seriale kryminalne warto obejrzeć?

Detektyw

Wciągający serial, który składa się z 3 sezonów. Każdy z nich stanowi odrębną całość – postacie, ani historie nie są ze sobą powiązane. Każda historia przedstawia śledztwa policyjne, które odkrywają tajemnice zarówno zawodowe jak i osobiste osób zaangażowanych.

Pierwsza sprawa to ponowne przebadanie tajemniczych morderstw z 1995 roku, gdy nagle po 17 latach pojawia się informacja o kolejnym morderstwie. W miarę jak śledztwo rozwija się, dwaj byli detektywi opowiadają historię swojego śledztwa, ponownie otwierając niezagojone rany i kwestionują ich rzekome rozwiązanie dawnego rytualnego morderstwa. Staje się jasne, że ciemność żyje po obu stronach prawa.

Fargo

Drugi serial kryminalny o podobnej budowie do „Detektywa” to „Fargo”. Obecnie ma 4 sezony, które także stanowią odrębne, niepowiązane ze sobą historie. Różne kroniki oszustw, intryg i morderstw w zamarzniętej Minnesocie i wokół niej. Jednak wszystkie te opowieści w tajemniczy sposób prowadzą z powrotem do Fargo w Północnej Dakocie.

Fabuła jest napięta i absolutnie nieprzewidywalna, z wieloma niespodziankami i zwrotami akcji, które niejednokrotnie zaskakują widza.

Takie seriale, gdzie sezony stanowią odrębną historię, sprawiają, że tempo każdego z nich jest zadowalające i ciężko się znudzić przedstawianą historią.

Pitbull

Polski akcent wśród seriali kryminalnych i sensacyjnych. Wchodzi w skład większej serii złożonej głównie z filmów, jednak sam serial to aż 31 odcinków w 3 sezonach. Przedstawiona została praca kilku policjantów z warszawskiej komendy, a także osobiste zmagania z codziennego życia.

Ciężkie tematy w humorystycznym wydaniu

Shameless

Serial przedstawiający zwyczajne zmartwienia rodziny skazanej na ojca alkoholika. Trudna tematyka w komediowym wydaniu. W trudnych czasach najstarsza córka, przejmuje rolę matki dla swojego rodzeństwa. Przez 11 sezonów poznajemy codzienne zmagania każdego z nich, a także trudną relację z własnym ojcem.

Każdy odcinek to kolejna szalona sytuacja, w którą wpada co najmniej jeden z sześciu Gallagherów. Z sezonu na sezon możemy zaobserwować jak każde z nich sobie radzi i dorasta. Zadziorna, zaciekle lojalna rodzina z Chicago nie przeprasza.

South Park

Dysfunkcyjne miasteczko South Park w stanie Kolorado. Ciekawska, poszukująca przygód grupa dziesięcioletnich chłopców z czwartej klasy, którzy całkowicie lekceważą szkołę. Stan, Kyle, Cartman i Kenny dołączają do błazennych przygód, które nic nie przynoszą. Czasami coś, co na początku było proste, okazuje się wymykać spod kontroli. \

W małym górskim miasteczku South Park wszystko jest dziwne i chłopcy zawsze wpakują się w tarapaty. South Park to amerykański animowany serial telewizyjny stworzony przez Treya Parkera i Matta Stone’a.

Nie są to tylko seriale dla nastolatków. Dorośli też znajdą w tych produkcjach rozrywkę dla siebie, głównie dzięki formie w jakiej zostały przedstawione.

Comments are closed.

No comments yet.

× Close