Filmy gangsterskie

Filmy gangsterskie są pełne przemocy, a ich motywem przewodnim jest zwykle przestępcza działalność i porachunki między bossami. Taka tematyka jest obiektem zainteresowania wielu fanów kina. Mało kto dobrowolnie chciałby wstąpić do gangu, ale sam motyw zdaje się być fascynujący, a filmy gangsterskie cieszą się ogromną popularnością. Wiele z nich stało się też produkcjami kultowymi na masową skalę, dlatego warto obejrzeć.

 

Ojciec Chrzestny (1972)

Każdy fan gangsterskiego kina powinien znać „Ojca Chrzestnego” w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Film opowiada o włoskiej rodzinie, która pełni rolę Mafii w USA. Głównego bohatera – Don Vito Corleone – gra legendarny Marlon Brando. Produkcja jest początkiem trylogii opartej na powieści Mario Puzo i pokazuje problemy nowojorskiego gangu, które powiększają się, kiedy Corleone odmawia dystrybucji narkotyków. Produkcję uznano za klasykę przodującą na liście: najlepsze filmy gangsterskie, dlatego z pewnością warto go obejrzeć.

 

Pulp Fiction (1994)

„Pulp Fiction” to kolejna produkcja, bez której tworzenie kategorii: najlepsze filmy gangsterskie nie miałoby sensu. Ten wyreżyserowany przez Quentina Tarantino klasyk opowiada o perypetiach dwóch płatnych zabójców, którzy wpadają w kłopoty. Film skupia gwiazdy światowego formatu, jak John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman czy Bruce Willis. „Pulp Ficiton” uznano za arcydzieło kinowe Tarantino, w którym zachwala się przede wszystkim scenariusz. Produkcja ta zdobyła wiele prestiżowych nagród i przez wielu krytyków została uznana za najlepszy film w historii kina.

 

Chłopcy z ferajny (1990)

Dramat gangsterski „Chłopcy z ferajny”, wyreżyserowany przez Martina Scorsese, to kolejna po „Pulp Fiction” produkcja uznana za dziedzictwo kulturowe USA. Fabuła tego filmu gangsterskiego toczy się wokół dwóch nastolatków, którzy dołączają do mafii prowadzonej przez szanowanego gangstera, którego zagrał niezastąpiony Robert De Niro. Co ciekawe, akcja filmu przeplatana jest prawdziwymi wydarzeniami, opowiedzianymi przez nowojorskiego gangstera, który po aresztowaniu został informatorem FBI. Na ekranie można zobaczyć między innymi motyw zafascynowania światem przestępczym, zemsty i odkupienia.

 

Scarface (1983)

Można powiedzieć, że ostatnie dekady XX wieku to kolebka legendarnych filmów gangsterskich, które na stałe wpisały się historię światowego kina. Przykładem tego jest kolejna genialna produkcja – „Scarface” w reżyserii Briana De Palma. Fabuła opowiada o kubańskim mafioso, który przymusowo przeniesiony do USA, rozpoczyna nowe życie. Bohater grany przez kultowego Ala Pacino zostaje włączony do dużej rodziny gangsterskiej, gdzie z powodu swojej zazdrości wplątuje się w różne kłopoty. Film ten zafascynował niemal cały kulturalny świat, który uhonorował go licznymi odniesieniami zarówno na ekranie, jak i w muzyce.

 

Bonnie i Clyde (1967)

Trudno znaleźć fana gangsterskich filmów nieznającego historii pary kochanków, którzy wspólnie przemierzali Amerykę, kradnąc i zabijając. O tym właśnie opowiada „Bonnie i Clyde” w reżyserii Arthura Penna. Zainteresowanie produkcją wzmaga fakt, że podobna historia wydarzyła się naprawdę, a jej bohaterowie, podobnie jak ci filmowi, zginęli ostatecznie po wpadnięciu w zasadzkę. Bonnie i Clyde stali się też symbolem antysystemowej walki o wolność i niezależność.

 

Wrogowie publiczni (2009)

„Wrogowie publiczni” w reżyserii Michaela Manna to produkcja opowiadająca historię kilku najsłynniejszych gangsterów z lat 30. Ich poczynania sprawiły, że nieznana wówczas organizacja FBI zyskała światową sławę, próbując schwytać przestępców. W tej ekranizacji książki Bryana Burrougha zagrał między innymi charyzmatyczny Johnny Depp, Christian Bale czy Marion Cotillard. Głównym motywem produkcji jest często wykorzystywany przez filmy gangsterskie temat ucieczki.

 

Porachunki (1998)

Ci, którzy lubią brytyjskie filmy gangsterskie, powinni obejrzeć „Porachunki” w reżyserii Guya Ritchiego, który również stworzył scenariusz do obrazu. Ta produkcja to doskonała komedia pełna czarnego humoru i ciekawych zwrotów akcji. Fabuła toczy się wokół grupy mężczyzn, którzy po karcianej przegranej o wysokie pieniądze, zadłużają się u niebezpiecznego gangstera. Mają więc tydzień na spłatę ogromnej kwoty, a ich starania o zdobycie pieniędzy ukazane w filmie jednocześnie bawią i trzymają w napięciu. Na ekranie można zobaczyć między innymi lubianego w kinie akcji Jasona Stathama.

 

Rock’N’Rolla (2008)

Guy Ritchie nagrał również inną komedię gangsterką z gwiazdorską obsadą – w „Rock’N’Rolla” wystąpili między innymi Gerard Butler, Idris Elba, Tom Hardy czy Mark Strong. Fabuła toczy się wokół londyńskiego gangstera, kontrolującego całe miasto, który zamierza prowadzić interesy z rosyjskim szefem mafii. Równolegle przedstawiono życie drobnych złodziejaszków, którzy mieszają w relacjach „biznesmenów”. Chociaż film nie pojawia się na liście opisującej gangsterskie filmy, to produkcja jest godna uwagi zarówno z uwagi na dialogi, jak fabułę. Co więcej, wyróżnia się znakomitą ścieżką dźwiękową.

 

Desperado (1995)

„Desperado” w reżyserii Roberta Rodrigueza to światowy hit, którego nie można pominąć, kiedy omawia się najlepsze filmy gangsterskie. Fabuła skupia się na byłym muzyku, który z futerałem wypełnionym bronią poszukuje szefa mafii narkotykowej, by pomścić śmierć swojej kobiety. Kiedy popada w kłopoty, pomocy udziela mu pracownica księgarni, a bohaterowie stają się później kochankami. Główną rolę w filmie odegrał legendarny Antonio Banderas, którego kariera po tym filmie nabrała rozpędu. U jego boku można zobaczyć zjawiskową Salmę Hayek. Kultowa stała się też główna piosenka z filmu, którą wspaniale zagrał i zaśpiewał sam Banderas.

 

Comments are closed.

No comments yet.

× Close