Filmy dramatyczne to zazwyczaj poważne historie zbudowane na codziennych sytuacjach życiowych, które przedstawiają realistyczne postacie oraz wydarzenia. Pokazują bohaterów zarówno w najlepszej, jak i najgorszej odsłonie – oraz tym wszystkim co pomiędzy. Ponadto filmy dramaty można pogrupować dodatkowo do innych kategorii jak romantyczne, wojenne czy nawet spotkać możemy komediodramaty. Filmy te są prawdopodobnie największym gatunkiem filmowym, ponieważ obejmują szerokie spektrum filmów. Tematy dramatyczne często obejmują bieżące problemy, niepokoje społeczne i obawy lub niesprawiedliwości.
Spis treści
Top 3 dramaty, które trzeba obejrzeć
Według światowego rankingu IMDb, do najlepszych filmów dramatycznych (biorąc pod uwagę ocenę oraz liczbę głosów powyżej 1 miliona) należą: „Skazani na Shawshank”, „Ojciec chrzestny” i „Mroczny rycerz”. Te filmy dramaty przodują w rankingach, jednak wybitnych tytułów jest zdecydowanie więcej jak: „Nietykalni”, „Lista Schindlera”, „Podziemny krąg”, „Lot nad kukułczym gniazdem” czy „Milczenie owiec”.
Skazani na Shawshank
To najlepszy z dramatów więziennych w historii. Dwóch uwięzionych mężczyzn łączy więź na wiele lat, w relacji tej znajdując ukojenie i ostateczne odkupienie poprzez akty przyzwoitości. Film ten ma świetne kreacje postaci, wyjątkowo dobrze napisany scenariusz i historię, a wszystko to prowadzi do głęboko emocjonalnego wciągnięcia się w to dzieło.
Przedstawiona historia to kronika doświadczeń niegdyś odnoszącego sukcesy bankiera jako więźnia w ponurym więzieniu Shawshank po tym, jak został uznany za winnego przestępstwa, którego nie popełnił. Film ukazuje wyjątkowy sposób, w jaki mężczyzna radzi sobie ze swoim nowym, pełnym tortur życiu; po drodze zaprzyjaźnia się z wieloma współwięźniami, w szczególności z mądrym, długoletnim więźniem imieniem Red.
Ojciec chrzestny
Film ten powszechnie uważany za jeden z najwspanialszych filmów wszechczasów. Dramat mafijny, oparty na powieści Mario Puzo o tym samym tytule, skupia się na wpływowej włosko-amerykańskiej rodzinie przestępczej Don Vito Corleone. Starzejący się patriarcha dynastii przestępczości zorganizowanej w powojennym Nowym Jorku chce przekazać kontrolę nad swoim tajnym imperium swojemu niechętnemu najmłodszemu synowi Michaleowi. Ten niechętnie dołącza do mafii, zostaje uwikłany w nieunikniony cykl przemocy i zdrady. Chociaż Michael stara się utrzymać normalne relacje ze swoją żoną, Kay, jest coraz bardziej wciągany w rodzinny biznes.
Vito jest potężnym człowiekiem i jest życzliwy dla wszystkich, którzy go szanują, ale jest bezwzględny wobec tych, którzy tego nie robią. Kiedy potężny i zdradziecki rywal chce sprzedawać narkotyki i potrzebuje w tym celu wpływu dona, Vito odmawia. Następuje zderzenie między zanikającymi starymi wartościami Vito, a nowymi sposobami, które mogą spowodować, że Michael zrobi to, od czego uciekał, i rozpoczyna wojnę mafii przeciwko wszystkim innym rodzinom mafijnym, które mogą rozdzielić rodzinę Corleone.
Pierwsza część Ojca chrzestnego zdobyła 3 Oskary – w tym za najlepszy film w 1973 roku i ponad 20 innych nagród filmowych. Tytuły te pokazują, że filmy dramaty potrafią wiele osiągnąć w konkursach. To jeden z najbardziej nagradzanych gatunków filmowych.
Mroczny rycerz
Gdy zagrożenie znane jako Joker sieje spustoszenie i chaos wśród mieszkańców Gotham, Batman musi zaakceptować jeden z największych psychologicznych i fizycznych testów swojej zdolności do walki z niesprawiedliwością. Z pomocą sojuszników, porucznika Jima Gordona i prokuratora Harveya Denta, Batman powstrzymał przestępczość w Gotham City. Ale kiedy podły młody przestępca nazywający siebie właśnie Jokerem nagle wprowadza to chaos w mieście. Bohater w pelerynie zaczyna stawiać cienką granicę między bohaterstwem a czujnością. Walka Batmana z Jokerem staje się bardzo osobista, zmuszając go do konfrontacji ze wszystkim, w co wierzy i ulepszenia swojej technologii, aby go powstrzymać.
Jest to druga część trylogii Christoper’a Nolana. Mroczny rycerz zdobył dwie nagrody Oskarowe i ponad 30 innych nagród w różnych kategoriach, nic więc dziwnego, że uplasował się tak wysoko na liście najlepszych filmów.
Miłość w obliczu dramatycznych historii
Najlepsze filmy dramaty to nie tylko smutne i poważne historie, poruszające jedynie tematykę mafijną, wojenna czy po prostu ciężką. Dramaty mogą zawierać także wątki miłosne, które przeplatane są codziennymi wątkami życia zwyczajnego. Najlepsze dramaty romantyczne to: „Uwierz w ducha”, „Pamiętnik” czy „Forrest Gump”.
Forrest Gump
To film o autystycznym człowieku, z IQ=75, o imieniu Forrest, który dokonuje wielkich rzeczy w swoim zwyczajnym życiu. Historia pokazuje nam, jak zamienić największą słabość w największą siłę. Forrest wykorzystuje swoje wyjątkowe umiejętności biegowe, które rozwija, uciekając przed łobuzami do piłki nożnej i tym zdobywając stypendium na studia. Główny bohater mimo niskiej inteligencji ma w sobie bardzo dobre intencje dla całego świata, a w wojsku zdobywa wiele medali i inspiruje ludzi do biegania. Przez całe dzieciństwo miał wierna towarzyszkę Jenny, podczas służby w Wietnamie poznaje kolejną dwójkę przyjaciół: Dana i Bubba.
Historia ta udowadnia, że niezależnie od wrodzonej inteligencji i problemów w dzieciństwie można osiągnąć wiele, a jeszcze więcej zyskać dzieląc się tym co mamy z innymi. Ten dramat film przedstawia niezwykłe życie i miłość prostego człowieka.
Pamiętnik
Pamiętnik to ponadczasowa historia miłosna oparta na powieści napisanej przez Nicholasa Sparksa. Film skupia się na młodej miłości Allie Nelson i Noah Calhoun. To idealna scena romansu, w której ta dwójka się zakochuje. To, co sprawia, że ta opowieść jest tak niesamowita, to to, że pojawiają się przeskoki w czasie, między momentem w którym się zakochali, do późniejszego życia.
Allie w zaawansowanym wieku ma zdiagnozowaną chorobę Alzheimera, a zrozpaczony Noah czyta swój pamiętnik, który opowiada o ich historii miłosnej, gdy byli młodzi. Film przenosi nas w czasie i widzimy, jak powstał ich związek, jakie napotkali problemy, ale również co wydarzyło się później. Ten film jest niezrównany w porównaniu z innymi filmami romantycznymi, ponieważ nie tylko opowiada dobrą historię miłosną, ale także sprawia, że coś się czuje, a emocje przedstawiane przez bohaterów wychodzą poza ekran i trafiają prosto do widzów.
Uwierz w ducha
Sam Wheat jest bankierem, Molly Jensen jest artystką i oboje są szaleńczo zakochani. Jednak pewnego dnia Sam zostaje zamordowany przez przyjaciela i skorumpowanego partnera biznesowego Carla z powodu podejrzanej umowy biznesowej. Jego dusza nie wędruje po śmierci dalej, ale zostaje zostawiony, by wędrować po Ziemi jako bezsilny duch. Kiedy dowiaduje się o zdradzie Carla, Sam musi szukać pomocy medium Ody Mae Brown, aby naprawić sytuację i chronić Molly przed Carlem i jego bandytami.
Co prawda film to dramat, ale niezwykle skupiony na romantycznej relacji głównych bohaterów. Ukazuje niezwykłą wytrwałość Sama, który za wszelką cenę, nawet po śmierci, chce chronić swoją ukochaną, a także się z nią skontaktować mimo wielu trudności.
No comments yet.