Często możemy usłyszeć stwierdzenie, że to życie pisze najlepsze scenariusze. Potwierdzeniem tych słów mogą być liczne ekranizacje inspirowane prawdziwymi zdarzeniami. Filmy na faktach powstają na podstawie biografii oraz historii, które warte są pokazania szerszej publiczności. Jednak, w przeciwieństwie do dokumentów, są one niejednokrotnie interpretacją scenarzysty czy reżysera dotyczącą konkretnej historii. Takie artystyczne spojrzenie, dodaje tym opowieściom wzniosłości, a u widzów wzbudza dużo emocji. Stąd wynika tak duża popularność tego rodzaju produkcji. Poniżej przedstawiamy zestawienie najlepszych filmów na faktach.
Spis treści
Filmy na faktach — kino zagraniczne
Rozpoczniemy od produkcji, która w 2011 roku zdobyła serca widzów na całym świecie. Mowa o filmie Nietykalni w reżyserii Oliviera Nakache i Erica Toledano. Ten francuski film na faktach opowiada wzruszającą, ale też zabawną historię niezwykłej przyjaźni. A nawiązuje się ona między sparaliżowanym milionerem Philippe, a Drissem, czarnoskórym chłopakiem, który wychował się na paryskich przedmieściach. Jak się poznają? Driss zostaje zatrudniony jako opiekun bogatego francuza. I chociaż wydawać by się mogło, że przy dzielących ich różnicach, ta współpraca jest skazana na niepowodzenie, to okazuje się, że jest ona wstępem do wielu niespodziewanych i wzruszających zdarzeń.
Piękny umysł
Kolejny film na faktach autentycznych, który od lat cieszy się popularnością wśród kinomanów to Piękny umysł w reżyserii Rona Howarda z 2001 roku. Jest to biografia znakomitego matematyka oraz ekonomisty- Johna Nasha. W rolę matematycznego geniusza wcielił się Russel Crowe. Film pokazuje jego losy od momentu, kiedy podjął studia podyplomowe, do czasów, gdy jego genialny umysł miał służyć wykryciu spisku komunistycznego dla agencji wojskowej. To zlecenie nieodwracalnie zmieniło jego życie. Wspaniałe, wzruszające kino!
Przerwana lekcja muzyki
Dużo emocji wzbudzi również Przerwana lekcja muzyki w reżyserii Jamesa Mangolda z 1999 roku. To film na faktach, który został nakręcony na podstawie książki o tym samym tytule. Jej autorką jest Susanna Kaysen, pisarka, która dwa lata swojego życia spędziła na oddziale szpitala psychiatrycznego. I to właśnie jej przeżycia zostały ukazane w filmie, w którym główne role zagrały Winona Ryder oraz Angelina Jolie. To niezwykle przejmująca historia, która zostaje z widzem jeszcze na długo po obejrzeniu.
Przełęcz ocalonych
Obojętni nie pozostaną również widzowie, którzy zdecydują się obejrzeć Przełęcz ocalonych z 2016 roku. Ta produkcja w reżyserii Mela Gibsona to dramat wojenny, który przedstawia losy medyka- Desmonda Dossa z czasów schyłku II wojny światowej. Chłopak, poruszony wydarzeniami, jakie miały miejsce na Pearl Harbour, w 1942 roku zaciągnął się do armii. Jednak jego duchowość i zamiłowanie do pokoju, sprawiły, że odmówił korzystania z broni i zabijania przeciwników. Ale i bez tego dokonał heroicznych czynów, a w trakcie bitwy o Okinawę w 1945 uratował życie dziesiątkom żołnierzy. Imponujące sceny walk, przejmująca postawa głównego bohatera, przerażające obrazy wojennego pogorzeliska- takie filmy na faktach cenimy! To obowiązkowa pozycja dla miłośników kina wojennego.
Niemożliwe
Fanom filmów katastroficznych emocji dostarczy z kolei obraz Niemożliwe z 2012 roku. Hiszpański reżyser J.A. Bayona podjął się tutaj przedstawienia wydarzeń, jakie miały miejsce w 2004 roku na wybrzeżu Azji Południowo-Wschodniej. A mowa tutaj o potężnym tsunami, które wówczas uderzyło w te rejony. Ten film na faktach opowiada historię rodziny: Marii, Henry’ego oraz ich trzech synów, którzy w tym czasie spędzali wakacje w Tajlandii. Twórcy filmowi z rozmachem ukazali uderzenie żywiołu, ale tak naprawdę prawdziwą grozę i emocje budzą dopiero przeżycia bohaterów już po przejściu tsunami. To niesamowite, że ta historia zdarzyła się naprawdę!
Zodiak
W zestawieniu najlepszych filmów na faktach nie mogło zabraknąć również dobrego kryminału. Seryjni mordercy, przestępstwa, makabryczne zagadki, to niestety codzienność wielu pracowników służb i dziennikarzy śledczych na świecie. Jedną z takich historii ukazał w swoim filmie Zodiak David Fincher. Ten thriller z 2007 roku odnosi się do postaci seryjnego mordercy, który terroryzował mieszkańców San Francisco na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia. W filmie reżyser skupił się na poszukiwaniach tytułowego Zodiaka, w których brała udział grupa reporterów. W role główne wcieliły się m.in. takie gwiazdy kina jak Robert Downey Jr., Mark Ruffalo czy Jake Gyllenhaal.
Pianista
Lista zagranicznych filmów opartych na faktach, nie byłaby kompletna bez Pianisty w reżyserii Romana Polańskiego. Ta wielonarodowa produkcja z 2002 roku opisuje losy polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia, Władysława Szpilmana, który walczy o przetrwanie w okupowanej Warszawie. A zagrał go znany amerykański aktor Adrien Brody. Film powstał na podstawie wspomnień zapisanych w pamiętniku muzyka. Poruszający jest fakt, że sam Polański jako dziecko był świadkiem likwidacji krakowskiego getta. Jego własne doświadczenia i przeżycia utrwalone w dzienniku tytułowego pianisty złożyły się na niezwykle poruszające i przede wszystkim autentyczne kino.
Filmy na faktach w polskiej kinematografii
Prawdziwe osoby i zdarzenia od lat inspirują także polskich twórców filmu. Doskonałym przykładem takich realizacji jest z pewnością film Bogowie w reżyserii Łukasza Palkowskiego z 2014 roku. Opowiada on historię profesora Zbigniewa Religi, który dokonał pierwszego przeszczepu serca w Polsce. W rolę słynnego kardiochirurga wcielił się aktor Tomasz Kot. To ciekawa i poruszająca historia o odważnym człowieku, który dokonał medycznej rewolucji w naszym kraju. Kawał dobrego kina!
Ostatnia rodzina
Szczególne miejsce w sercach miłośników polskiego filmu i sztuki ma kolejna rodzima produkcja — Ostatnia rodzina z 2016 roku. Obraz w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego ukazuje losy rodziny Beksińskich od 1977 roku. To właśnie wtedy dziennikarz muzyczny, Tomek Beksiński wprowadza się do bloku niedaleko swoich rodziców. Ich relacje nie należą do najłatwiejszych, choć tak naprawdę nic w codzienności tej niezwykłej rodziny nie jest zwyczajne i proste. A do tego dotyka ich seria tragicznych wydarzeń. W głównych rolach wystąpili tutaj m.in. Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik czy Andrzej Chyra. To intrygujące, nieco dramatyczne, nieco groteskowe spojrzenie na portret rodzinny słynnego malarza, to z pewnością jeden z najlepszych filmów na faktach w polskim kinie.
Boże Ciało
Na koniec zestawienia- filmy na faktach, jedna z ciekawszych i wysoko ocenianych oraz nagradzanych produkcji z ostatnich lat — Boże Ciało z 2019 roku. Wyreżyserował go Jan Komasa. Inspiracją dla wydarzeń przedstawionych w filmie jest prawdziwa historia, jaka miała miejsce na jednej z polskich wsi w 2011 roku. A pojawił się tam młody, charyzmatyczny chłopak, który podał się za księdza. Parafianie uwierzyli, że jest duchownym i z poruszeniem słuchali jego przejmujących kazań. Udało mu się w ten sposób funkcjonować przez dwa miesiące. Twórcy, wzorując się na tej przedziwnej historii, stworzyli intrygujący i poruszający obraz.
Jak pokazują powyższe filmy na faktach — inspiracją do powstania świetnej produkcji mogą być jednakowo przełomowe wydarzenia historyczne, kataklizmy, biografie znanych postaci, ale też mniej znane fakty, które dzieją się niedaleko nas. Historia pisze się na naszych oczach i jeszcze przez długi czas będzie inspiracją dla twórców filmowych na całym świecie.
No comments yet.